główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Nowości

Bytomskie Centrum Kultury - informacje
Bytomskie Centrum Kultury - bilety

Kinoteatr Bałtyk - informacje
Kinoteatr Bałtyk - repertuar
Kinoteatr Bałtyk - bilety

Kino Gloria - informacje
Kino Gloria - repertuar
Kino Gloria - bilety

Spis opisanych filmów

Miejska Biblioteka Publiczna - informacje

Muzeum Górnośląskie - informacje
Muzeum Górnośląskie - bilety

Opera Śląska - repertuar
Opera Śląska - informacje
Opera Śląska - bilety

Spis opisanych sztuk

Śląski Teatr Tańca - informacje


W Y K R Z Y K N I K

W I A D O M O Ś Ć

Szlakiem Buddy.

Logo Galerii Rotunda.
Do końca maja w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu można oglądać ekspozycję "Szlakiem Buddy". Wyprawa "Szlakiem Buddy" jest to wystawa fotografii z pobytu w Indiach Pawła Kowalczyka i Filipa Ślęczka pod patronatem Radia RMF FM i portalu internetowego Interia.

"...i nie był to koniec świata. Miesiąc w Indiach i Nepalu to za mało na to, co chcieliśmy zobaczyć. A to, co znaleźliśmy na "Szlaku Buddy" okazało się znacznie bogatsze, niż oferowały przewodniki i biura podróży. Z jednej strony: Delhi, Kathmandu - z najświętszymi dla buddystów miejscami, Losar - Nowy Rok Tybetanski w klasztorze Tsechu Rinpoche, Sikkim, Kalimpong, Darjeeling. Spotkanie z J.S. 17 Karmapa Thaye Dorje - głową buddyjskiej linii Karma Kagyu, duchowym przewodnikiem Tybetańczyków oraz z lamą Ole Nydahlem - europejskim nauczycielem buddyzmu. Festiwal kultury tybetańskiej. Nocleg u Norbu Denzonga - uważanego za największego z żyjących mistrzów buddyjskiego malarstwa. Z drugiej strony: żebracy, naganiacze, kalecy, krematorium w Kathmandu, problemy z kartami kredytowymi, insekty i szczury. Te dwa biedne i przeludnione kraje - Indie i Nepal - nauczyły nas patrzeć na świat w zupełnie inny sposób. Bieda i nędza nie przeszkadzają by lepiej żyć i lepiej umierać, że można cieszyć się każdą chwilą, a przestrzeń i radość jest jednym. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że przyjemnie jest być tego wszystkiego świadomym. Czy chcemy tam wrócić? I tak i nie..."
Filip Ślęczek, Paweł Kowalczyk (RMF FM)
Foto: Paweł Kowalczyk

Szalona Pieśń - Taszi Ozer

Wielu Buddów, którzy posiedli właściwości dziesięciu mocy przebywa w absolutnie czystych wszechświatach bogatych w zasoby nagromadzonych cnót. W licznych cudach wskazują nieograniczoną wielość wrót do Dharmy, ale przez niezrozumienie mej nieczystej karmy nie mogę ich dosięgnąć ani nawet zobaczyć. W tym świecie zapomnianym przez niezliczonych Zwycięskich, w czasie najbardziej ponurej z pięciu mrocznych epok powstałej z setek nieprawości, ja, niegodziwy, wspominam zdumiewającego wojownika o dzielnym współczującym sercu, najwyższego przewodnika, Lamę, większego od tysiąca Buddów. Kiedy myślę zaledwie o zwyczajnym przykładzie jego ciała, mowy i umysłu i badam niewłaściwe myśli i postępki mojego ciała, mowy i umysłu potęga mego oddania i smutek doprowadza mnie do płaczu. Nie mam poza Tobą innej nadziei, więc wołam Cię gorliwie pełen tęsknoty. Jestem bezsilny, moc mojej praktyki nie dojrzała, a z powodu wpływu mych emocji jestem obarczony działaniem skierowanym ku obiektom pięciu zmysłów. Ma siła fizyczna zanika i jestem przez siebie zniewolony. Pomóż mi proszę, swoją ochroną i dyscypliną przywróć mnie do zdrowia. Jeśli podasz mi broń wojownika, miecz mądrości, dam moje słowo, że go użyję. To nie są puste słowa obłudnika. Przyrzekam teraz sobie działać tylko w ten sposób.
(fragmenty)
tłum. Miry Boboli

D O D A J   K O M E N T A R Z
Twój komentarz:
Twój nick:Twój e-mail:

 
   
   
redakcja reklama kontakt