główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Nowości

Bytomskie Centrum Kultury - informacje
Bytomskie Centrum Kultury - bilety

Kinoteatr Bałtyk - informacje
Kinoteatr Bałtyk - repertuar
Kinoteatr Bałtyk - bilety

Kino Gloria - informacje
Kino Gloria - repertuar
Kino Gloria - bilety

Spis opisanych filmów

Miejska Biblioteka Publiczna - informacje

Muzeum Górnośląskie - informacje
Muzeum Górnośląskie - bilety

Opera Śląska - repertuar
Opera Śląska - informacje
Opera Śląska - bilety

Spis opisanych sztuk

Śląski Teatr Tańca - informacje


W Y K R Z Y K N I K

W I A D O M O Ś Ć

Leszek Możdżer Trio.

Logo Bytomskiego Centrum Kultury.
6 czerwca (piątek) 2003 roku o godzinie 1900 w sali widowiskowej TO TU Bytomskiego Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego 27 odbędzie się w ramach "9. JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej" koncert "Leszek Możdżer Trio".

Skład:
Leszek Możdżer - fortepian
Olo Walicki - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

Bilety na koncert w cenie 20 zł i 15 zł (ulgowe) do nabycia od poniedziałku do piątku (1000 – 1600) oraz na godzinę przed koncertem w kasie BCK.

Organizatorzy koncertu: Jazzowa Asocjacja Zabrze, Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach i Bytomskie Centrum Kultury.
Patronat medialny nad Festiwalem: "Gazeta Wyborcza", "City Magazine", "Górnośląski Informator Kulturalny", Radio eM, Telewizja Polska Oddział Katowice.

LESZEK MOŻDŻER

Leszek MożdżerWybitny pianista, kompozytor i aranżer, urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od 5 roku życia. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureat wielu prestiżowych nagród. Przez 6 lat był filarem najpopularniejszej grupy jazzowej Miłość. Współtworzył również kwartet Zbigniewa Namysłowskiego. Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej. Zapraszają go do współpracy inni wybitni liderzy polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik. Współpracował także z uznanymi gwiazdami światowej sceny, wśród których są m. in. Pat Metheny, Artur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Sheep, David Liebman.

Możdżer to doskonale znany w kraju i coraz częściej koncertujący poza granicami instrumentalista. Od lat uważany jest za jednego z najbieglejszych pośród polskich pianistów jazzowych. Możdżer jest także mistrzem w improwizowanej interpretacji muzyki Chopina oraz specjalistą w preparowaniu dźwięków fortepianu. Na muzycznej scenie zaistniał w 1991 roku jako utalentowany pianista zespołu Miłość Tymona Tymańskiego, który zrewolucjonizował polskie brzmienie jazzu, zbliżając je do nowych nurtów wykonywania muzyki improwizowanej w Europie. Wspólne koncerty Miłości z trębaczem Lesterem Bowie, liderem legendarnej już grupy Art Ensamble of Chicago, a później także występy z Billem Harperem, Davidem Liebmanem, Busterem Williamsem, Davidem Friesenem, Archie Sheppem, Piotrem Wojtasikiem ugruntowały jego pozycję w środowisku jazzowym i otwarły mu drzwi do kariery solowej w 1996 roku.

Od tego czasu Leszek Możdżer wciąż zaskakuje nas swoimi szerokimi muzycznymi zainteresowaniami: nagrywa albumy solowe, gościnnie bierze udział w nagraniach jazzmanów z całego świata, nagrywa płyty i koncertuje z Anną Marią Jopek, komponuje muzykę filmową w Polsce i USA.

Na uwagę zasługują również realizacje teatralne: "Hair – love, rock musical" (Teatr Muzyczny w Gdyni, "Tango z Lady M." Polski Teatr Tańca w Poznaniu), "Psychosis" Sary Kane w reżyserii Grzegorza Jarzyny (Düsseldorf – Niemcy), "Rewizor" Mikołaja Gogola w reż. Andrzeja Domalika (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Największym dziełem kompozytora jest muzyka do trans opery wg "Snu nocy letniej" Williama Szekspira, wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (premiera w 2001 r.) w reż. Wojciecha Kościelniaka. O pracy nad tym spektaklem opowiada film Sylwestra Latkowskiego "Pub 700".

Leszek Możdżer nagrał już 40 płyt, w tym pięć autorskich. Artysta brał udział w nagraniu muzyki filmowej autorstwa Jana Kaczmarka, od wielu lat pracującego w Los Angeles dla wytwórni 20th Century Fox. Koncertował we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kazachstanie, Kirgizji, Brazylii, Argentynie, Urugwaju i Kanadzie.

9. JAZ FESTIWAL MUZYKI IMPROWIZOWANEJ

Tegoroczną, 9. edycję Festiwalu Muzyki Improwizowanej zaplanowano na ponad dwa tygodnie. Rozpoczęła się 24 maja, a zakończy 9 czerwca. Festiwal odbywa się tradycyjnie w Bytomiu (Bytomskie Centrum Kultury, Jazz Club "Fantom"), Katowicach (Górnośląskie Centrum Kultury, Jazz Club "Hipnoza") i Zabrzu (Demex – Stara Markownia Kopalni Ludwik). Nowym partnerem festiwalu są Świętochłowice (Dom Kultury "Zgoda") i Ruda Śląska (Miejski Ośrodek Kultury) oraz Agencja Koncertowa "Delta".

W tym roku organizatorzy postawili na zespoły i solistów zagranicznych. Polską muzykę reprezentują zarówno uznane artystyczne osobowości, jak Leszek Możdżer, Tymon Tymański czy grupa Łoskot, jak i wykonawcy zupełnie młodzi, którzy zawsze powodują aktywizację na rodzimym rynku muzycznym.

Publiczności zaprezentowane zostaną najnowsze nurty i tendencje nowoczesnej muzyki improwizowanej. Organizatorzy postanowili zaprezentować muzykę w sposób nowoczesny, inny od stereotypu jazzowego "maratonu" – w nietypowych zestawieniach repertuarowych: od prostej piosenki na gitarę, bas i perkusję, przez rythm and bluesa i elektroniczno-autorski recital, do form abstrakcyjnych z pogranicza muzyki, wideoartu i przestrzennych instalacji plastycznych; od klasycznego jazzu głównego nurtu, przez etno-folkowe inspiracje, do form całkowicie otwartych, tudzież współczesnej kameralistyki, dla której słowo "jazz" to formuła już zbyt mało pojemna.

Takie przedstawienie muzyki, które unika łatwego szufladkowania i klasyfikacji wydaje się najbliższe samej istocie muzyki improwizowanej początku XXI wieku, rozmaitości jej inspiracji i poszukiwań. Wszak jazz nie tylko łączy się teraz z rockiem, smykami i filharmoniczną poważką - poszukuje inspiracji w wielu innych gatunkach muzyki, od źródłowych, jak np. blues, gospel, reagge czy flamenco, po muzykę klubową i eksperymenty z elektroniką.

ZAPRASZAMY!


D O D A J   K O M E N T A R Z
Twój komentarz:
Twój nick:Twój e-mail:

 
   
   
redakcja reklama kontakt