główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Nowości

Bytomskie Centrum Kultury - informacje
Bytomskie Centrum Kultury - bilety

Kinoteatr Bałtyk - informacje
Kinoteatr Bałtyk - repertuar
Kinoteatr Bałtyk - bilety

Kino Gloria - informacje
Kino Gloria - repertuar
Kino Gloria - bilety

Spis opisanych filmów

Miejska Biblioteka Publiczna - informacje

Muzeum Górnośląskie - informacje
Muzeum Górnośląskie - bilety

Opera Śląska - repertuar
Opera Śląska - informacje
Opera Śląska - bilety

Spis opisanych sztuk

Śląski Teatr Tańca - informacje


W Y K R Z Y K N I K

W I A D O M O Ś Ć

Notowania maturalne.

Logo kina 'Gloria'.
"Notowania maturalne" jest to cykl spotkań, które będą odbywać się w marcu i kwietniu w kinie Gloria, w każdą sobotę o godzinie 1200.

Spotkania te stanowią forum wymiany poglądów i wiadomości z literatury, ułatwiają poszerzenie tych wiadomości poprzez możliwość swobodnego dialogu i ciekawie syntezują zagadnienia, które na pewno przydadzą się podczas przygotowań do tegorocznej matury.
W ramach spotkania przygotowaliśmy wykłady i dyskusje (czas trwania do 60 min.), które poprowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie zostanie zakończone filmem, będącym ilustracją omawianego w danym dniu zagadnienia bądź epoki. Każdy uczestnik otrzyma konspekt, który może okazać się pomocnym źródłem w przygotowaniach do matury.

DataTematTytuł filmu
1 marzec 20031. Hasło na nowy wiek: "Zabawmy się na śmierć!". Motyw "homo ludens" w kulturze europejskiej."Ghost City"
8 marzec 20032. "Człowiekowi dobrze robi oglądanie cierpienia, a zadawanie jeszcze lepiej". Przemoc przedstawiana w literaturze i w kinie."Fanatyk"
15 marzec 20033. Czyż nie zabija się śmiechem? Artystyczne i społeczne funkcje komizmu z uwzględnieniem okrucieństwa humoru."Plotka"
22 marzec 20034. Dlaczego miłość szczęśliwa nie ma swojej historii i czy możliwa jest miłość po orgii? Genealogia i schyłek "miłości romantycznej" w literaturze różnych epok."Porozmawiaj z nią"
29 marzec 20035. "Gdyby byki i konie, i lwy miały bogów, to mieliby oni kształty bycze, końskie i lwie" (Ksenofanes). Czy człowiek może sobie wyobrazić światy inne, niż ludzki? Obrazy światów alternatywnych w literaturze i filmie."Solaris"
5 kwiecień 20036. W poszukiwaniu własnej nietolerancji. Lęki jako podłoże szowinizmu, ksenofobii, nacjonalizmu."Ziemia Niczyja"
12 kwiecień 20037. "Nie ma prawdy są tylko interpretacje?" Sofistyka, perswazja, nowomowa, propaganda, czyli mowa jako narzędzie władzy."8 kobiet"
19 kwiecień 20038. Niepotrzebni, niechciani, zbędni. Rozważania o kryteriach społecznego wykluczenia jednostki w różnych wiekach."Edi"
24 kwiecień 20039. "Umrzeć, tego nie robi się kotu". Jakby tu zagadać śmierć?, czyli motywy śmierci i przemijania w literaturze i sztukach wizualnych."Anioł w Krakowie"

 
   
   
redakcja reklama kontakt