główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Nowości

Bytomskie Centrum Kultury - informacje
Bytomskie Centrum Kultury - bilety

Kinoteatr Bałtyk - informacje
Kinoteatr Bałtyk - repertuar
Kinoteatr Bałtyk - bilety

Kino Gloria - informacje
Kino Gloria - repertuar
Kino Gloria - bilety

Spis opisanych filmów

Miejska Biblioteka Publiczna - informacje

Muzeum Górnośląskie - informacje
Muzeum Górnośląskie - bilety

Opera Śląska - repertuar
Opera Śląska - informacje
Opera Śląska - bilety

Spis opisanych sztuk

Śląski Teatr Tańca - informacje


W Y K R Z Y K N I K

W I A D O M O Ś Ć

Marcowy program imprez BCK.

Logo Bytomskiego Centrum Kultury.
W marcu w BCK będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć między innymi Ewę Błaszczyk, Mirosławę Żak, Teatr UHURU, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz (w Galerii Kronika) Maxa Hexera.

9 marca (niedziela) o godzinie 1800 w sali widowiskowej TO TU Bytomskiego Centrum Kultury będziemy mieli okazję uczestniczyć w recitalu Ewy Błaszczyk "Tam, gdzie nie widać oczu" (cykl "Artyści piosenki"). Ewie Błaszczyk będą towarzyszyć: Zbigniew Łapiński - fortepian i Paweł Smorąg - saksofony.

Najnowszy recital aktorki tworzą piosenki liryczne, dramatyczne i metafizyczne, dające szansę uruchomienia własnej wyobraźni. Ewa Błaszczyk, jedna z najbardziej wszechstronnych, ciekawych i wciąż niespokojnych twórczo polskich aktorek, jest mistrzynią nastrojów, gra na naszych uczuciach, głównie poprzez piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Jana Wołka.
Usłyszymy między innymi utwory: "Daj mi panie rozpoznanie", "Piosenka", "Niepokój", "Na wesoło", "Ja nie odchodzę", "Nie żałuję", "Jeżeli jest", "Orszaki", "Kiedy serce śpi", "Nocne zdjęcia", "Cicho, cichuteńko", "Nekrolog", "Camona", "Rimband", "Ale" oraz "Gdy mnie będziesz miał już dosyć".

Ewa Błaszczyk
Po studiach w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej zadziwiła rolą Polly w "Operze za trzy grosze". Po czym szybko przekonała widzów, że potrafi wcielać się zarówno w rolę chłopca (w serialu "Zmiennicy"), jak i bezbłędnie odtworzyć rolę wampa ("Dusia, Ryba, Wal i Leta"). Walory osobowości i aktorski kunszt wykazała jako aktorka teatralna ("Romeo i Julia"), filmowa ("Nadzór", "Dekalog"), kabaretowa (Kabaret "Pod Egidą"). Obecnie m.in. gra jedną z ważnych ról w serialu "Samo Życie".

Bilety w cenie 20 zł i 15 zł (ulgowe) do nabycia od poniedziałku do piątku (1000 - 1600) oraz na 2 godziny przed imprezą w kasie BCK.

* * *

28 marca o godzinie 1800 w sali widowiskowej TO TU Bytomskiego Centrum Kultury zostaną pokazane dwa spektakle w cyklu "Hartowanie teatrem". Będą nimi "Asymetryczna" - monodram Mirosławy Żak oraz "Ciało" - spektakl Teatru UHURU.

"Asymetryczna" jest spektaklem opartym na autentycznych epizodach z życia modelki Witkacego - Eugenii Wyszomirskiej - Kuźnickiej. Nie jest to jednak dokument, lecz fabularna próba opisania wzajemnego oddziaływania na siebie modelki i malarza. Jest to opowieść o sile sztuki, w pewnym sensie mogącej zatrzymać czas, całkowicie podporządkować sobie życie aktorki. W przedstawieniu nastrojowość i liryzm przeplata się z dramatem życia, obecna jest w nim tęsknota i wiara w to, że istnieje lepszy świat.
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Ciecieręga

Mirosława Żak
Studentka PWST w Krakowie, laureatka Centralnego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii Jednego Aktora w Zgorzelcu w 2002 roku.

"Ciało" jest nierealnym zdarzeniem. Spektakl jest refleksją nad istotą człowieka jako "istoty cielesnej" - ale z dużym dystansem i poczuciem humoru. Filozoficzna inspiracją przedstawienia stały się fragmenty "Nieznośnej lekkości bytu" Milana Kundery. Mottem spektaklu jest cytat z tej właśnie książki: "Mit wiecznego powrotu mówi, że życie, które znika raz na zawsze i już nigdy nie wróci, podobne jest do cienia, nie ma żadnego ciężaru, jest martwe już w momencie narodzenia i jeśli nawet było piękne, straszne, wzniosłe, to jego piękno, rozpacz i wzniosłość nie mają żadnego znaczenia".

Nagrody:
- Nagroda za realizację sztuki na IV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich WINDOWISKO 2002 w Gdańsku
- II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "Hi,Hi,Hi" - Skierniewice 2002
- I miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym "II wiosna Teatralnego OFF-u" w Trzebini 2002
- I miejsce na III Studenckim Festiwalu "Theatrum Orbis Terrarum" w Olsztynie 2002
- I miejsce na I Ogólnopolskim Horyzontalnym Festiwalu Form Teatralnych - Chodzież 2002

TEATR UHURU
Powstał w 1997 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie. Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski - były aktor Teatru KANA w Szczecinie, a wszystkie przedstawienia od początku istnienia grupy tworzy Violina Janiszewska. Teatr bierze udział w międzynarodowych warsztatach teatralnych w VannseeForum w Berlinie. Jednym z największych osiągnięć Teatru UHURU jest stworzenie projektu i organizacja Gryfińskich Spotkań Młodego Teatru KARTON, Gryfińskich Prezentacji Artystycznych "GryPa", które na stałe wpisały się w festiwalowy kalendarz na teatralnej i kulturalnej mapie Polski. Jest także zdobywcą wielu nagród w przeglądach młodego teatru i ogólnopolskich festiwali teatrów off-owych.
Bilety w cenie 8zł do nabycia od poniedziałku do piątku (1000 - 1600) oraz na 2 godziny przed imprezą w kasie BCK.

* * *

30 marca (niedziela) o godzinie 1700 na Scenie Familijnej Bytomskiego Centrum Kultury wystawiony zostanie spektakl teatralny dla dzieci "Kopciuszek". Przedstawienie Ireny Prusickiej i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie to baśń z muzyką Aleksandra Rostana, w reżyserii Karola Stępkowskiego.
Scenografia: Jerzy Gorazdowski
Opracowanie muzyczne i aranżacje: Czesław Majewski
Choreografia: Mira Wojewoda
Występują: Ewa Agopsowicz-Kula, Elżbieta Jabłońska, Agnieszka Łopacka, Elżbieta Szmoniewska, Adam Hutyra, Michał Kula, Tadeusz Morawski, Bonifacy Dymarczyk, Antoni Rot i Alina Kowalik.

Opowieść o biednym Kopciuszku, jej okropnych siostrach i złej macosze, o Dobrej Wróżce, wielkim balu i pięknym Królewiczu, dostarcza widzom niezapomnianych wrażeń. Przenosi oglądających w czarowny świat baśni, pełen magii i przebojowych piosenek. Jest to barwna opowieść w efektownej scenografii, wypełniona śpiewem i tańcem.
Dwumetrowy, magiczny koń, szczerozłota zaczarowana kareta, cudowna muzyka Aleksandra Rostana, mnóstwo świetnych piosenek, mistrzowskie aranżacje Czesława Majewskiego, bogata scenografia i kostiumy Jerzego Gorazdowskiego to główne atrybuty tego spektaklu.
W przedstawieniu niezwykle istotna jest muzyka, właściwie jest to bajka muzyczna. Jest również dużo tańców, do których choreografię przygotowała Mira Wojewoda - tancerka i prosfesor warszawskiej Szkoły Baletowej.

Przedstawienie zostanie pokazane w cyklu Scena familijna, którego założeniem jest prezentowanie na scenie BCK - w niedzielne popołudnia - przedstawień, które mogą oglądać całe rodziny.

Bilety w cenie 8zł do nabycia w Bytomskim Centrum Kultury od poniedziałku do piątku w godz. od 1000 - 1600 i na 2 godziny przed spektaklem w kasie BCK.

* * *

7 marca o godzinie 1800 w Galerii Kronika zostanie rozpoczęty wernisaż "CIVITAS DEI UNUS DOLOR" Maxa Hexera (Jerzy Truszkowski).
Więcej informacji w zapowiedzi.


Zapraszamy!!!!

 
   
   
redakcja reklama kontakt